Wycieczka do Stalowej Woli i Sandomierza

17 września 2012 | | Napisz komentarz czytaj dalej

17 września klasy I a oraz II a wybrały się na wycieczkę do Stalowej Woli i Sandomierza.

Podczas doświadczalnych pokazów z fizyki (w ramach IX Festiwalu Nauki) dzieci zobaczyły czym różni się światło z tradycyjnej żarówki od światła ze świetlówki, zaobserwowały zjawisko rozszczepienia (pryzmat) oraz wyładowania elektormagnetyczne. Dowiedzieliśmy się, czy woda przewodzi prąd oraz czym jest ciśnienie powietrza (np. w zamkniętej butelce). Teraz też wiemy dlaczego mosty mają odpowiednią konstrukcję i jak działa maska przeciwpożarowa. Mamy też pierwszych uczniów wybierających się na studia na wydział fizyki.

Sandomierz przywitał nas piękną pogodą, przed którą na krótki czas jednak skryliśmy się w podziemiach. Tam poznaliśmy bohaterskie czyny Haliny Krępianki, która uratowała miasto przed Tatarami, poświęcając swoje życie.

W zbrojowni przywitał nas najprawdziwszy rycerz. Tam przypomnieliśmy sobie na czym polega rycerskość oraz, że nie trzeba nosić zbroi, żeby być odważnym, prawdomównym, szlachetnym i pracowitym. Była również możliwość udźwignięcia na własnych ramionach zbroi i hełmu oraz przymierzenia sukni z epoki rycerskiej. Odważni dali się zakuć w dyby, stosowali eksponaty w sali tortur.

Zwiedzanie Sandomierza zakończyliśmy na szczycie Bramy Opatowskiej, jednej z 4, które niegdyś znajdowały się w murach miasta.

Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do ukochanego Lublina.

 

Tagi: , ,

Kategoria: Aktualności

Facebook

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielkanoc 2021

„On odpuszcza wszystkie twoje winy, leczy wszystkie choroby twoje. On ratuje od zguby życie twoje; On wieńczy cię łaską i...

Zamknij