Wycieczka do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

26 lutego 2015 kasy 1a i 1b wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Nasza przygoda w muzeum rozpoczęła się od krótkiej historii kazimierskiego  spichlerza a następnie wraz z panią Małgosią – przewodniczką, obejrzeliśmy różne wystawy.

Wycieczka do Muzeum Nadwiślańskiego_1

Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Podróż zaczęliśmy od zwiedzenia wystawy poświęconej  Kazimierskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Tutaj  w zabytkowym XVI-wiecznym spichlerzu, zapoznaliśmy się z formami ochrony przyrody w Polsce, walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi Parku. Zachwyt wzbudził „odtworzony” fragment wąwozu lessowego, w którym mogliśmy obserwować różne pory dnia i nocy, nasłuchiwać dźwięków oraz podziwiać świetliki.

Następną ekspozycją była: „Tajemnica wymarłego świata” poświęcona organizmom żyjącym w morzu kredowym które wyginęły 65 mln. lat temu.

Poznaliśmy również różne gatunki drzew i krzewów spotykanych na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Mogliśmy obserwować mrowisko, które o tej porze roku wyglądało na opuszczone a jednak takim nie było. Niektórym udało się nawet zobaczyć zaspaną mrówkę, która posilała się specjalnie przygotowanym cukrem.
W czasie zwiedzania również dużo dowiedzieliśmy się na temat królowy polskich rzek – Wisły.

Po pobycie muzeum udaliśmy się na zajęcia : „Zimowe zwyczaje ptaków”. Była to prelekcja połączona z prezentacją multimedialną na temat przystosowania się ptaków do zimy oraz gatunków ptaków, jakie możemy spotkać w przydomowych karmnikach. Warsztaty zakończyły się przygotowaniem karmidełek.

Ostatnim punktem wycieczki był spacer wiślanymi bulwarami. Tutaj mieliśmy okazję wcielić w życie zdobytą wiedzę: karmiliśmy ptaki. Najpierw przypłynęły do nas kaczki a po dłuższej chwili dołączyły kawki i gawrony.

To był dzień pełen ciekawych informacji, pięknych ekspozycji, użytecznej wiedzy oraz bliskiego kontaktu z naturą.

Tagi: ,

Kategoria: Aktualności

Facebook

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielkanoc 2021

„On odpuszcza wszystkie twoje winy, leczy wszystkie choroby twoje. On ratuje od zguby życie twoje; On wieńczy cię łaską i...

Zamknij