Wielkanocne pisanki łowieckie

2 kwietnia 2012 | | Napisz komentarz czytaj dalej

W dniu 28 marca uczniowie klas I a, I b oraz II uczestniczyli w kolejnych warsztatach twórczości ludowej. Tym razem przedmiotem nauki były pisanki wywodzące się z regionu łowickiego. Tajniki sztuki ludowej poznawaliśmy dzięki gościnności Lubelskich Twórców Ludowych w ich siedzibie znajdującej się na Starym Mieście w Lublinie przy ul. Grodzkiej 14.

Warsztaty tworzenia pisanek i pokaz sztuki regionu łowickiego zostały przeprowadzone przez Panią Stefanię Borkowską utytułowaną twórczynię ludową regionu łowickiego.

Jak się okazało pisanki z tego regionu różnią się od naszych, tradycyjnych malowanych. Otóż wykonuje się je poprzez oklejanie tradycyjnymi łowickimi wycinankami.

Domeną Pani Stefanii jest plastyka papierowa i obrzędowa. Od wielu lat jej prace obecne są na konkursach regionalnych i ogólnopolskich festiwalach sztuki ludowej, gdzie nierzadko zdobywają nagrody.

Pani Stefania prowadzi również działalność edukacyjną ucząc sztuki wycinankarstwa w Muzeum w Łowiczu oraz biorąc udział w Wojewódzkich warsztatach Ludowej Plastyki Papierowej.

Tagi: ,

Kategoria: Aktualności

Zostaw odpowiedź

Facebook