Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole

24 listopada 2017 | | Napisz komentarz czytaj dalej

Europejski Tydzień Edukacji Globalnej był doskonałą okazją do spotkania uczniów Skrzydeł z wolontariuszami Stowarzyszenia Solidarności  Globalnej z Lublina.

Wolontariusze: Renata, Ewa, Karolina, Behnam i Andrzej opowiedzieli o przygotowaniach do rozpoczętej przed kilkunastoma laty współpracy z mieszkańcami Kuby. Już niebawem jedna z wolontariuszek rozpocznie nową misję na Kubie. W planach ma nie tylko odwiedziny osób samotnych i chorych. Będzie tam również prowadzić zajęcia edukacyjne i warsztaty dla dzieci oraz młodzieży zgromadzonej przy parafii, gdzie od kilku miesięcy posługuje ksiądz z Polski.

Kuba jest ubogim krajem, w którym mieszka wielu potrzebujących. Ponadto kraj został niedawno nawiedzony przez huragan. Spowodowało to ogromne zniszczenia, co tym bardziej zwiększa skalę potrzeb i  liczbę pokrzywdzonych.

Wolontariusze przygotowali dla uczniów Skrzydeł prezentację połączoną z grą. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią i geografią kraju. Podejrzeliśmy również, jak wygląda codzienne życie mieszkańców gorącej wyspy.

Dzieci na Kubie  – podobnie jak uczniowie Skrzydeł – noszą szkolne mundurki i uwielbiają grać w piłkę. Narodową grą, w którą z pasją grają zarówno dzieci i dorośli jest znane również nam domino. Mimo powszechnego ubóstwa Kubańczycy są bardzo radosnym narodem: uwielbiają tańczyć i śpiewać. W ramach warsztatów przygotowanych przez wolontariuszy mieliśmy możliwość poznać kroki salsy oraz kubańskie instrumenty muzyczne i nawet grać na nich!

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Solidarności Globalnej?

Działalność organizacji Stowarzyszenie Solidarności Globalnej służy wspieraniu prodemokratycznych i proobywatelskich zmian w społeczeństwach. Ta pomoc kierowana jest szczególnie tam, gdzie ogranicza się dostęp do edukacji, rynku pracy i możliwości współdecydowania o własnym losie. Wolontariusze uczą, jak ważnym jest, by ludzie brali odpowiedzialność za swoje otoczenie społeczne i byli otwarci w stosunku do innych kultur i społeczeństw.

Działacze pomagają tym, którzy chcą zmieniać swoje otoczenie. Uczą nauczycieli prowadzić zajęcia, w których uczniowie są twórczy, samodzielni i myślą krytycznie. Edukują lokalnych aktywistów jak mobilizować mieszkańców do wspólnych działań.

Aktywiści wspierają finansowo ludzi i organizacje, żeby zmieniali swoje otoczenie tworząc nieformalne grupy lub formalne organizacje, np. zakładając samorządy uczniowskie, pracownie usługowe czy ucząc się rzetelnego dziennikarstwa.

Dziękujemy za odwiedziny gościom ze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i zapraszamy ponownie do Skrzydeł!

Tagi: , ,

Kategoria: Aktualności

Zostaw odpowiedź

Facebook