„Przedsiębiorcze dzieciaki” w Skrzydłach

9 kwietnia 2018 | | Napisz komentarz czytaj dalej

Przedsiębiorcze dzieciaki to projekt edukacyjny realizowany w Skrzydłach przy wsparciu i udziale Urzędu Miasta Lublin oraz Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. W projekcie biorą udział uczniowie klas startowych naszej szkoły oraz ich rodzice i nauczyciele.

Już od pierwszych chwil realizacji programu biznes dziarsko wkroczył na lekcje uczniów klas zerowych. Biznesmen Koziołek przyniósł w swojej służbowej koziej teczce biznesowe pytania i zadania. Czy były trudne? Ależ skąd! – wszak to edukacja przez zabawę. Wtedy nic nie jest trudne!

Uczniowie wspólnie zastanawiali się, czym jest przedsiębiorczość i czy ma coś wspólnego z pasją, marzeniami, odwagą i talentami. Każdy mógł opowiedzieć o tym, co lubi robić i kim chce być w przyszłości. Nieobce tym bardzo młodym adeptom biznesu były słowa: biznesplan, marketing i współpraca. Wspólnymi siłami sześciolatki nie tylko wypracowały kontrakt dotyczący współpracy, ale też każdy podpisał się pod nim!

Na kolejnej lekcji uczniowie zupełnie bez trudu rozprawili się ze znaczeniem takich słów jak: przedsiębiorczość, kreatywność, odwaga i marzenia. Pomocnym w tym zadaniu były kreatywne zajęcia „zrobienia czegoś z niczego”. Z przedmiotów przyniesionych z domu, z pozoru niepotrzebnych już nikomu, kreatywnie i odważnie uczniowie stworzyli – jak na młodych i pełnych inicjatywy przedsiębiorców przystało – przydatne przedmioty. Bycie przedsiębiorcą – producentem jest takie przyjemne!

Zajęcia „przedsiębiorczych dzieciaków” to również wizyta w bardzo poważnej instytucji: Narodowym Banku Polskim. Grupa młodych przedsiębiorców poznała historię pieniądza oraz pradawnych operacji płatniczych, zanim został wymyślony pieniądz. Mechanizmy rynkowe oraz symulacje sprzedaży odczuli młodzi adepci przedsiębiorczości na własnej skórze. Uczniowie wzięli udział w specjalnie na tą okoliczność przygotowanej grze. Oczywiście jak na wizytę w banku przystało nastąpiła próba (kontrolowanego) otwarcia wiekowego sejfu i oglądania „złotych” sztabek.

Na kolejnych zajęciach będziemy poznawać przedsiębiorców z Lublina i okolic oraz dowiemy się, jak sobie radzić ze stresem i prezentacją swojego zainteresowania. Będziemy pracować również nad tym, jak wymyślić nazwę i logo firmy, napisać plan zdobycia pieniędzy, przygotować produkty do sprzedaży,  prowadzić budżet, zrealizować cel.

Plan edukacji finansowego  edukowania rodziców powstał w Skrzydłach jako uzupełniająca inicjatywa dopełniająca projekt. Wiadomo przecież, że rodzice uczą swoje dzieci odpowiedzialności finansowej. Zajęcia edukacyjne poprowadził Marcin Chudek – z wykształcenia prawnik, z zawodu finansista, od kilkunastu lat związany z bankowością i branżą finansową. Aktualnie jest doradcą i trenerem finansów osobistych oraz autorem programów z zakresu edukacji finansowej i ekonomicznej. W ramach spotkania zostały poruszone dylematy każdego rodzica: Czy dobry rodzic pod kątem finansów to taki, który stara się zapewnić swojemu dziecku wszystko to, o co ono poprosi? Czy może jednak taki, który stawia wyraźne granice i często mówi „nie” na kolejne pomysły swojej pociechy, mądrze ucząc jak odróżnić potrzeby od zachcianek?

Projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki” to kolejna inicjatywa, która ma na celu wspieranie rodziców w edukacji i wychowaniu dzieci. Zajęcia z dziećmi rozpoczęły się w marcu i potrwają do końca roku szkolnego. Projekt realizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin i w kooperacji z UMCS.

Tagi: ,

Kategoria: Aktualności, Szkoła rodziców i wychowawców

Zostaw odpowiedź

Facebook