Tajemnicze porosty, świat komórek i biedronki ninja na Festiwalu Nauki

30 września 2013 | | Napisz komentarz czytaj dalej

W środę i czwartek klasa IV naszej Szkoły uczestniczyła w 4 projektach organizowanych w ramach  X Lubelskiego Festiwalu Nauki. W tym roku wszystkie nasze zajęcia związane były z naukami przyrodniczymi dlatego gościliśmy głownie na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.


 W środę 18 września, wzięliśmy udział w projekcie pt. „Tajemnicze porosty” – dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tej grupie organizmów i podziwialiśmy porosty gołym okiem oraz pod binokularem, następnie obejrzeliśmy prezentację pt. „Kolorowy świat pająków” (niestety pokaz  żywego okazu tarantuli nie miał miejsca, gdyż prezentowany pająk o imieniu – Tekla przechodził właśnie wylinkę i ponoć nie nadawał się do oglądania).

W czwartek 19 września, wzorem prawdziwych studentów, spóźnieni akademicki kwadrans  przybyliśmy na zajęcia laboratoryjne „Szkiełko i oko – zobaczyć świat komórek”, na których była okazja oglądania komórek pod mikroskopem.

Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, każdy samodzielnie wykonywał preparaty z materiału roślinnego (cebula, papryka, ziemniak, i z tego co było pod ręką, również własnego włosa). Używaliśmy profesjonalnego sprzętu,nożyc, skalpela – na szczęście wszyscy zachowali ostrożność. Były to bardzo wartościowe zajęcia.

Na koniec choć nie było to planowane, skorzystaliśmy z wolnych miejsc, i uczestniczyliśmy w spotkaniu o nietypowym tytule – „Uwaga! Biedronki ninja atakują Polskę!”  Prowadząca opowiadała o sprowadzonych do Polski pod koniec XX-wieku inwazyjnych biedronkach z rodzaju Harmonia axyridis, które od 2006 atakują Polskę, a od 4 lat szczególnie naszą Lubelszczyznę. Biedronki-kanibale konsumują nie tylko swoje koleżanki, lecz gryzą także ludzi, wywołując alergię.

Tagi: ,

Kategoria: Aktualności

Facebook

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak uczyć się zdalnie?

Zespół szkolny podpowiada, jak uczyć się zdalnie.   Nauczanie zdalne może być nie lada wyzwaniem. Stosując się jednak do pewnych...

Zamknij