Jak uczyć się zdalnie?

8 grudnia 2020 | czytaj dalej

Zespół szkolny podpowiada, jak uczyć się zdalnie.

 

Nauczanie zdalne może być nie lada wyzwaniem. Stosując się jednak do pewnych wytycznych, możemy ułatwić sobie pracę i zadbać o kondycję psychofizyczną. Przede wszystkim warto pamiętać o zdrowych nawykach. Zaraz po wstaniu z łóżka, wykonaniu porannej toalety, pościeleniu łóżka i zmianie ubrania, należy zjeść porządne śniadanie. Podczas pracy przy komputerze warto pamiętać o częstym piciu wody, wietrzeniu pokoju oraz ograniczeniu dodatkowych bodźców (dostępu do muzyki, telefonu, chatów, gier). W skupieniu uwagi może też pomóc przygotowanie kącika do pracy, w którym nie będzie zbędnych przedmiotów na biurku, a wszelkie potrzebne materiały do pracy pozostaną uprzątnięte. Warto pamiętać o przerwach między zajęciami, w których można się poprzeciągać, wykonać kilka skłonów, podskoków czy innych ćwiczeń, które chociaż na parę minut pozwalają zmienić pozycję ciała i odciążają kręgosłup. Odpoczynek dla oczu zapewni też regularne spoglądanie przez okno, zwrócenie uwagi na rośliny w pomieszczeniu, oderwaniu oczu od monitora, by popatrzeć w dal lub pomrugać.

 

Po zajęciach ważne jest zadbanie o aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu (kilkunastominutowy rozruch, rozciąganie czy taniec). W czasie wolnym można również podjąć aktywności, które będą odskocznią od czasu spędzonego przed monitorem, jak np. gry planszowe, czytanie, działania twórcze oraz wszelkie prace i czynności domowe. Ponowny czas pracy powinien uwzględnić predyspozycje indywidualne i wykorzystanie kreatywnych metod uczenia się. Praca w tzw. blokach czasowych z krótkimi przerwami może pomóc w wewnętrznej mobilizacji. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią ilości snu i wyciszenie przed położeniem się do łóżka m.in. przez ograniczenie dostępu do telefonu, gier komputerowych czy dynamicznej muzyki.

Tagi: , ,

Kategoria: Aktualności, Warto wiedzieć

Komentarze niedostępne

Facebook

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielkanoc 2021

„On odpuszcza wszystkie twoje winy, leczy wszystkie choroby twoje. On ratuje od zguby życie twoje; On wieńczy cię łaską i...

Zamknij